ІСТОРІЯ МУЗЕЙНОГО КОМПЛЕКСУ

МКЗЛ У Зміївській середній школі №1 історико-краєзнавчий музей було відкрито 14 травня 1966 р. (наказ Міністерства освіти УРСР №39). Початкова кількість експонатів становила 260 одиниць зберігання. 5 листопада 1966 р. було відкрито відділ бойової та трудової слави.

Ініціатором створення музею у Зміївській першій була Оксана Сидорівна (Ісидорівна) Журко (пенсіонер, колишня учитель біології та завуч, заступник голови ради музею, за дорученням парторганізації відповідальна за створення музею). Велику роль у його створенні та розробці експозицій прийняли Георгій Георгійович Єрьомін (учитель географії), Юлія Михайлівна Черепова (пенсіонерка, секретар ради музею), Микола Карпович Богдан (учитель історії, заступник директора школи з виховної роботи), Семен Давидович Левін (учитель історії, голова ради музею), Федір Павлович Фединський (пенсіонер, автор ряду статей про Громадянську війну 1917–1921рр.), Людмила Петрівна Цимбаліста (класний керівник 8-А у 1968р. – найбільш активного у створенні музею). Названих людей можна по праву назвати батьками-засновниками шкільного музею.

При Музеї працював постійно діючий гурток «Червоні слідопити», чисельність якого у 1960-х рр. сягала 40 чоловік. Головна увага на той час приділялася вивченню подій революцій 1917 р. та Громадянської війни 1917–1921 рр., біографіям ветеранів Червоної Армії. Також були зібрані матеріали про заснування міста Змієва та сіл району, про Першу російську революцію 1905–1907 рр. З плином часу дослідницькі інтереси працівників музею та школярів перейшли до вивчення подій Великої Вітчизняної війни 1941–1945 рр., біографій її ветеранів. Було зібрано документи та фотографії про партизанський рух на Зміївщині та інші цікаві експонати.

За майже півстолітню історію музей Зміївської середньої школи №1 накопив декілька тисяч експонатів, рукописів спогадів ветеранів усіх війн періоду 1917–1945 рр. На превеликий жаль, деяка частина цих матеріалів була втрачена під час аварії каналізації у підвалах третього корпусу школи.

За вагомі досягнення у пошуковій та краєзнавчій роботі Постановою Ради Міністрів №133 від 13 травня 1988 р. Зміївській (Готвальдівська у 1976–1991 рр.) середній загальноосвітній школі було надано ім’я двічі Героя Радянського Союзу Захара Карповича Слюсаренка.

1991 р. за ініціативи Г. Г. Єрьоміна у місті Змієві було створено Зміївський краєзнавчий музей. Значна частина матеріалів та фондів історико-краєзнавчого музею Зміївської школи №1 було передано новоствореній установі. Тому школярі-пошуковці та працівники музею активізують роботу по збору та обробці нових матеріалів: документів, (авто)біографій відомих зміївчан, фотографій міста та району. У першій половині 1980-х років створено етнографічний куточок, пізніше – музей хліба (наказ Харківського обласного відділу народної освіти №785 від 7 липня 1988 р.

27 серпня 1996 р. музей було перереєстровано як історико-краєзнавчий музей Зміївської загальноосвітньої середньої школи №1 (реєстраційний №498).

2013 р. на базі хостингу ТОВ «Медіа Юкоз» було розроблено сайт музейного комплексу, який представляє заклад на просторах Інтернету та входить до каталогів «Музеї Харківщини», «Освіта.ua», «Рейтинг закладів позашкільної освіти» та ін. Сайт висвітлює діяльність музейного комплексу, а також виконує меморіальну функцію, зберігаючи світлини педагогічного та учнівських колективів, учителів, які працювали у навчальному закладі.

За роки існування музейного комплексу його відвідали гості з Чехії, Росії, Азербайджану, Китаю. Щороку проводяться екскурсії для учнів ліцею та інших навчальних закладів, ветеранів війни та праці, гостей району та області. Ведеться науково-пошукова і краєзнавча робота. Завдяки наполегливій праці учителів та учнів колишній невеличкий шкільний музей перетворився на потужний науково-просвітницький та культурний центр Зміївського району.

Згідно з реорганізацією 2011 р. історико-краєзнавчий музей було перетворено у музейний комплекс, який складається з відділів: історії навчального закладу, історико-краєзнавчого, художнього, архівного, дитячої іграшки, географічного краєзнавства та екології.

В Змиеве школьники создали музей современных игрушек

Структура та керівництво

Завідувач музейним комплексом

Бутенко Юрій Олександрович Контакт: lycei1museum@at.ua

Начальник відділу історії навчального закладу
та відділу художнього мистецтва

Шаханова Олена Миколаївна, учитель української мови та літератури. Учитель вищої категорії.Старший учитель. Керівник гуртка «Юні музеєзнавці».
Контакт: 050-728-31-65

Начальник відділу історичного краєзнавства
та архівного відділу

Бутенко Юрій Олександрович, учитель історії. Учитель першої категорії.
Керівник гуртка
«Юні краєзнавці».

Контакт: lycei1museum@at.ua

Начальник музею
іграшки

Титаренко Тетяна Вікторівна,
учитель початкових класів. Учитель вищої категорії. Старший учитель. Керівник гуртка «Іграшка».

Контакт: 050-734-70-93

Музейний комплекс Зміївського ліцею №1 ім. З. К. Слюсаренка співпрацює із Зміївським науковим краєзнавчим товариством, електронним науковим журналом «Змиевское краеведение» (2413-7901), електронним часописом «История Змиевского края» (ISSN 2414-5939), Зміївським науковим краєзнавчим товариством та ін.

Кiлькiсть переглядiв: 1834

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.